Monika Laprus - Hej

Nie jestem coachem. Nie skończyłam studiów z psychologii ani żadnych innych, które dałyby mi naukowe podstawy pod to, o czym piszę. Ba, skończone przeze mnie studia nie mają nawet nic wspólnego z wykonywanym przeze mnie zawodem! Po prostu pewnego dnia postanowiłam, że zacznę rysować komiksy. A do tego potrzeba było czegoś więcej, niż sama umiejętność rysowania. I o tym chciałabym pisać – o podsatwach, planowaniu i ogarnianiu. Chociaż z tym ogarnięciem się też różnie bywa.

EXIST - ciekawostki z insta - 1/4

Monika Laprus - EXIST - ciekawostki

#1
Start projektu:
Start: 27/04/2017 - okładka
Pierwsze dwie strony: 18/05/2017

 

Monika Laprus - EXIST - ciekawostki

#2
Największa muzyczna inspiracja:
Jutro – Travva
EXIST – playlista

 

Monika Laprus - EXIST - ciekawostki

#3
Pierwsza wersja scenariusza: początek 2017r. Myślę, że był to po prostu styczeń.
Początkowo EXIST miał liczyć ok 8-10 stron. Wiele elementów zostało wymyślonych już wtedy - np. scena w pociągu i wątek z kapłanką.
W kwietniu 2017, podczas konferencji Element Talks, szkicowałam pierwsze strony i rysowałam okładkę.

 

Monika Laprus - EXIST - ciekawostki

#4
Po narysowaniu dwóch stron nie można było jeszcze mówić o "nawyku" rysowania tego komiksu, harmonogramie, czy systematyczności. Zrobiłam sobie przerwę, co było dużym błędem. Na domiar złego zepsuł mi się sprzęt na którym pracowałam (Wacom Companion 2), co niestety wydłużyło przerwę w pracy. Dopiero we wrześniu wymieniono mi tablet na nowy model (Wacom Mobile Pro) i wznowiłam pracę nad komiksem. Wróciłam do rysowania i obiecałam sobie, że więcej nie dopuszczę do takiej sytuacji. Żadnych więcej przestojów, żadnych wymówek!

 

Monika Laprus - EXIST - ciekawostki

#5
Używam programu Clip Studio Paint w wersji Ex.

 

Monika Laprus - EXIST - ciekawostki

#6
Pierwsze szkice scenariusza powstały na papierze. Lubię papier i często, jak mam coś zaplanować lub zapisać, to zaczynam od tego. W tym przypadku była to kartka A3, na której zaczęłam pisać i szkicować. Cała reszta została napisana w programie One Note.